Haber Detayı
28 Kasım 2019 - Perşembe 13:38 Bu haber 18351 kez okundu
 
9. Uluslararası Resort Turizm Kongresi
AKTOB tarafından 'Geleceğin Turizmi, Turizmin Geleceği' ana temasıyla bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Resort Turizm Kongresi’ne Vali Münir Karaloğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve pek çok sektör temsilcisi katıldı.
Haberi


Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Turizmdeki büyüme geçen yıl dünyada yüzde 5,4, Türkiye'de ise yüzde 21 olarak gerçekleşti. Türkiye dünyadan daha hızlı büyüyor. 2023 hedefimiz 75 milyon turist, çıtayı çok daha yukarıya çıkarıyoruz. Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan kriz nedeniyle ziyaretçi sayısının 2016'da yüzde 25 düştüğünü ancak 2017'de iyileşme sürecinin başladı, 2018'de toparlanma süreci gerçekleştiğini, yüzde 49'luk bir artışın yaşandı. Türkiye'nin küresel sıralamada turist sayısı bakımından 6, gelir bakımından ise 14'üncü sırada yer aldığını belirten Ersoy, 2023 yılında ise turizm gelirinin 65 milyar dolar oldu. Geçen yıl turizm gelirlerinin yüzde 12 büyümeyle 29,5 milyar dolara ulaştı, aynı dönemde dünya turizm gelirlerindeki büyüme oranının ise yüzde 4,4 olarak gerçekleşti.''dedi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “Şükürler olsun Antalya bu sene iyi bir sezonu geride bıraktık. Günlük rekorlar, aylık rekorlar ve nihayet yıllık rekorla bugüne kadar ki en iyi sezonu hep birlikte geçirdik. Tabi ki sadece turist rakamları her şeyi ifade etmiyor. Bu yüzden turizm sektörünün geleceğinin konuşulduğu, geleceğin turizminin konuşulduğu ve gelecekte ki turizm trendlerinin tartışıldığı bu ve benzeri kongreleri çok önemsiyorum. Benim bu sene katıldığım dördüncü resort kongresi ve her sene kongrelerden çok istifade edip çok şey öğreniyorum. İnşallah bu senede turizmle ilgili yeni şeyleri burada dinleyeceğiz. Gelecekle ilgili yeni vizyonlarımızın oluşmasına katkı sunacak yeni bilgilerle bu salondan ayrılacağımızı tahmin ediyorum” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Muhittin Böcek, “Antalya’mız 16 milyon yabancı, 4 milyon yerli turist ile 20 milyon turiste ev sahipliği yapmakta ve ülkemizin geceleme sayısı olarak yüzde 67’sini karşılamaktadır. Yani nüfusumuzun 9 katı oranında misafire hizmet ediyoruz. Bu hizmet başta alt yapı, ulaşım, çevre gibi belediye hizmetlerine de ilave yük getiriyor” dedi. Bu yükü verdiği örneklerle anlatan Başkan Böcek, turistik tesislerde turist başına düşen günlük ortalama su tüketiminin 650 litre, katı atık üretiminin 2.5 kg, elektrik tüketiminin ise 30 KW/saat oldu. Hem mahalli idareleri, hem de turizm sektör temsilcilerini bir araya getirerek bütüncül bir anlayışla turizme ilişkin teknik, alt yapı, fuar ve benzeri çalışmaları birlikte gerçekleştireceğimiz Antalya Turizm Birliği’ni hayata geçiriyoruz” dedi.

Kongrenin açılış konuşmalarının ardından  teşekkür plaketleri  takdim edildi.

 

Kaynak: (GBG) - Göller Bölgesi Gazetesi Editör: Hasan DEMİRKAN
 
Etiketler: 9., Uluslararası, Resort, Turizm, Kongresi,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı