Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 10:34 Bu haber 12064 kez okundu
 
ANTALYA TİCARET BORSASI 100 YAŞINDA
Antalya Ticaret Borsası, 100’üncü yaşını bir dizi etkinlikle kutladı. İlk olarak Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde bir araya gelen ATB Meclis Üyeleri, Ata’nın huzurunda saygı duruşunda bulundu. Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu başkanı Ali Çandır ile ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, Atatürk Anıtı önüne çelenk bıraktı. ATB Meclis üyeleri, daha sonra Haziran ayı Meclis toplantısını gerçekleştirdi. ATB Haziran ayının gündemi 23 Haziran 1920 yılında kurulan Borsa’nın 100’üncü kuruluş yıldönümü oldu. ATB Meclis Başkanı Erdoğan Ekinci, 100’üncü yılın hayırlı olmasını diledi.
GÜNDEM -SİYASET Haberi


Borsa’nın 100’üncü kuruluş yıldönümü nedeniyle planlanan etkinliklerin koronavirüs nedeniyle ertelendiğini belirten Çandır, “Sağlık önlemleri nedeniyle bugün aramıza davet edemediğimiz, Borsamıza katkı sunmuş herkesin bizleri anlayışla karşılayacağını düşünüyorum” dedi. Borsanın Türkiye Büyük Millet Meclisi ile yaşıt olduğunu belirten Çandır, Borsa’nın kuruluşu ile ilgili bu bilgileri paylaştı:

“Borsamızın 100. kuruluş yıl dönümünün önemini kavramak için o dönemin şartlarını hatırlamamız yeterlidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin henüz ikinci ayını tamamladığı, işgal kuvvetlerinin taarruza geçtiği, il ve ilçelerimizin işgal edilmeye başlandığı ve yurdumuzun dört bir yanında ayaklamaların çıktığı bir dönemdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde milletimizin çetin bir siyasi ve askeri mücadeleyi sürdürdüğü bir dönemdir. Ancak bu mücadele ve başarının yalnızca siyasi ve askeri alandaki başarıyla kazanılamayacağının da Yüce Atatürk tarafından vurgulandığı bir dönemdir. Öyle ki Ata’mız 1923 yılında düzenlenen İzmir İktisat Kongresi’nde yapmış olduğu açılış konuşmasında “Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmamışlarsa, meydana gelen zaferler devamlı olamaz. Ekonomi demek, her şey demektir, yaşamak için, mutlu olmak için, insan varlığı için ne lazımsa onların hepsi demektir. Ziraat demektir, ticaret demektir, çalışma demektir, her şey demektir." demiştir. İşte milli mücadele döneminin başlarında bu bilinçle hareket eden 45 tüccar bir araya gelmiş ve Borsamızın temelini atmışlardır.”

ATB’yi kuran ve bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Çandır, “Ebediyete intikal edenlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlık ve afiyet diliyoruz. 1920’den 2020’ye milletin emeğini ve üretimini kıymetlendirmek için Borsamızda görev yapmış, işini ve ailesini ihmal etmiş ve fedakârlıkta bulunmuş herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki kişiler geçici, kurumlar kalıcıdır. Öyle ki bugün büyük bir gurur ve heyecanla 100. yılını kutladığımız Borsamız geride bıraktığımız bir asırlık sürede; tarımdan ticarete, sanayiden turizme, eğitimden sosyal hayata ve inşaattan ulaşıma kadar kentimizi ilgilendiren tüm konularda üzerine düşeni yapmaya gayret göstermiştir” diye konuştu.

100. YIL PASTASI
Toplantının ardından Borsa’nın 100 yıllık tarihinin anlatıldığı belgesel gösterimi yapıldı. Meclis üyeleri daha sonra birlikte 100’üncü yıl pastasını keserek toplu fotoğraf çektirdi.

Kaynak: (GBG) - Göller Bölgesi Gazetesi Editör: Ali Arlı
 
Etiketler: ANTALYA, TİCARET, BORSASI, 100, YAŞINDA,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı