Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 10:05 Bu haber 10065 kez okundu
 
“DON OLDU, SEL OLDU, YİNE DE ÇİFTÇİYE YARDIM YOK OLDU”
Isparta Milletvekili Aylin Cesur, sürekli verdiği soru ve Araştırma Önergeleri ile çiftçinin, esnafın, işçinin, emeklinin, her kesimin sorunlarına Meclise taşıması ile dikkat çekiyor. En fazla da çiftçi ve köylüye destek için Tarım Bakanı’na verdiği önergelerle çiftçinin sorunlarını Meclise taşıyan Cesur; Tarım Bakanı Pakdemirli’ye verdiği soru önergesinde, yaşanan sel ve dondan etkilenen çiftçiye yapılması gereken ama yapılmayan yardımları hatırlattı ve destek istedi. İYİ Partili Dr. Aylin Cesur’un önergesinin tam metni şöyle:
GÜNDEM -SİYASET Haberi


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 26/06/2020

Dr. Aylin CESUR

Isparta Milletvekili

 

Ülkemizde Mayıs ayı içinde 46 ilimizde doğal afetler meydana geldi. Tarımsal üretimimiz olumsuz etkilendi. 15-25 Mayıs tarihleri arasında aşırı sıcaklar, hortum, aşırı yağış, don ve dolu gibi afetler ve ani hava değişimleri yaşandı.

Bu durumdan etkilenen illerimizden biriside seçim bölgem olan Isparta’dır. Isparta ili Merkez, Atabey, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Keçiborlu, Gönen, Yalvaç, Eğirdir Aksu ve Gelendost İlçelerinde 23 Mayıs 2020 tarihinde don afeti meydana gelmiştir. Afette toplam 10.095 çiftçinin yaklaşık 36.813 dekar alanı don ve doludan zarar görmüştür. İl genelinde en fazla zarar; gül, elma, ceviz, bağ, kiraz, ve açıkta alanda yetiştirilen sebze ürünlerinde (fasulye, patates, domates, biber, patlıcan, salatalık… ) meydana gelmiştir.

Ayrıca Şarkikaraağaç İlçesi Yukarı Dinek köyünde 18 Haziran 2020 tarihinde aşırı yağış nedeniyle ve derelerin ıslah edilmemesinden dolayı sel felaketi yaşanmış, bölge halkı ve çiftçilerimiz maddi olarak mağdur olmuştur.

Bölge çiftçisi don afetinden oldukça olumsuz etkilenmiştir. Covid 19 nedeniyle zaten sıkıntıya düşmüş olan çiftçilerimizin, tarım sigortası olsun olmasın borçlarının ertelenmesi ve desteklenmesi gerekmektedir. Çiftçilerin tarım desteklemeleri zaten yetersiz bir durumda iken bir de doğal afetler ile koşulları iyice ağırlaşmıştır.

Tarım Sigortaları Kanunu değiştirilmeli; yoksul çiftçilerin sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından karşılanması, tarım sigortasında dolu paketi, don paketi gibi ayrımlar ortadan kaldırılması gerekmektedir.

 

Bu bağlamda;

1.            Doğal afetler nedeniyle zarar gören çiftçiler için acil durum planınız var mıdır?

2.            Isparta’da zarar gören çiftçilere bakanlığınızca bir ziyaret yapılmış mıdır?

3.            Bakanlığınızca tarımsal sigortası olsun olmasın tüm üreticilerin üretime devam edebilmeleri için ne gibi önlemler alınmıştır/alınmaktadır?

4.            Dolu nedeniyle zarar gören çiftçinin kaçının tarım sigortası vardır?

5.            Dolu nedeniyle zarar gören çiftçiye nakdi yardım yapılması planlanmakta mıdır?

6.            Dolu nedeniyle zarar gören çiftçinin kredi borçlarının yapılandırılması için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

7.            Yeniden farklı ürün ekimi için çiftçiye bedelsiz ilaç, gübre, tohum desteği sağlanması için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

8.            Yerleşim ve tarım arazilerinin içerisinden geçen derelerin ıslahı ile ilgili bir çalışmanız var mıdır?

 

Kaynak: (HM) - HABER MERKEZİ Editör: Hüseyin GÖZTEPE
 
Etiketler: , “DON, OLDU,, SEL, OLDU,, YİNE, DE, ÇİFTÇİYE, YARDIM, YOK, OLDU”,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı