Haber Detayı
18 Şubat 2020 - Salı 20:33 Bu haber 12728 kez okundu
 
GELENEKSEL ŞUBAT AYI AKTOB BULUŞMASI
Geleneksel Şubat ayı AKTOB buluşması toplantıya Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal , kamu kuruluşu yöneticileri ile turizm sektörü temsilcileri katıldı.
GÜNDEM -SİYASET Haberi


Antalya Valisi Münir Karaloğlu "Korona virüsü, Rusya-Türkiye ilişkileri, hiçbir şeye inanmayın. Türkiye iyi yolda, işlerimiz daha iyi olacak. Lütfen fiyatlarınızı dedikodulara inanarak aşağıya çekmeyin. Otelcilere geçen yıl, 'Ne olur kendinizi biraz pahalıya satın, fiyatlarınızı herhangi bir panikle düşürmeyin.' diye uyarılarda bulunduk. Uyanlar oldu, iyi para kazandı. Uymayanlar da oldu. En küçük bir dedikoduda fiyatını aşağıya çekenler çok ciddi gelir kaybetti. Şimdi yine aynı dedikodular başladı. Korona virüsü, Rusya-Türkiye ilişkileri, hiçbir şeye inanmayın. Türkiye iyi yolda, işlerimiz daha iyi olacak. Lütfen fiyatlarınızı dedikodulara inanarak aşağıya çekmeyin. Gelecek sezon yine, 'Sayın Valim, panikle fiyatları düşürdük gelirden olduk.' lafını duymak istemiyorum. Bu sene gelir artırma yılımız olsun.Berlin, Moskova, Londra fuarlarında Antalya standı Türkiye standından büyük olabilir. Çünkü Türkiye gelen 8 milyon Rus turistin 5,5 milyonu, 5 milyon Alman turistin de 2,6 milyonu Antalya'ya geliyor. Berlin'de iki senedir otelcileri bir bölgeye toplamaya çalışıyoruz ama tam başarabilmiş değiliz. Bunu istememiz lazım." ifadesini kullandı.

- 2020'nin Patara Yılı ilan edilmesi

Vali Karaloğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2020'nin Patara Yılı ilan edildiğini anımsatarak, bu ören yeri ile ilgili bir tanıtım yaptı. Patara'nın Anadolu'daki en önemli medeniyetlerden biri olduğunu anlatan Karaloğlu, Likya Birliği'nin MÖ 168'den MS 67'ye kadar başkenti, kültür ve liman şehri olduğunu aktardı.

Patara'nın Roma döneminde Likya eyaletinin başkentliğini yaptığını dile getiren Karaloğlu, "Bizans'ın bölgeye hakim olmasıyla Patara, Likya eyaletini başkentliğini yapmayı sürdürdü. Patara, mezarının Demre'de Aziz Nikolaos Kilisesi'nde olduğuna inandığımız dünyaca bilinen adıyla Noel Baba'nın da doğum yeri, yaşadığı yer. Yani Noel Baba dediğiniz insan Pataralıdır. Mezarı, kilisesi Demre'dedir ama doğum, yeri, yaşadığı yer Patara'dır." şeklinde konuştu. 

Karaloğlu"Osmanlı döneminde Fatih Sultan Mehmet Han döneminde oğlu Şehzade Cem Sultan Rodoslularla görüşmeyi Patara'da yapıyor. İkinci Abdülhamid döneminde 1906'da Osmanlı'nın ilk telsiz telgraf istasyonu Patara'da kuruluyor. 1900'lerin başında bugünkü 5G teknolojisi gibi, o gün hatsız telsiz telgraf istasyonu Patara'da kuruluyor ve Osmanlı'nın Kuzey Afrika topraklarıyla İstanbul'un haberleşmesi sağlanıyor. 1913 yılına kadar devam ediyor ve İtalyanlar önce Patara'daki istasyonu bombalıyorlar." dedi.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı "Salgının dünya turizm hareketini etkileyeceği aşikar. Dünya turizminde 20 ila 70 milyar dolar arasında bir düşüşe neden olacağı öngörülüyor ve en çok etkileyeceği bölge de Çin ve yakın çevresi. Biz bu noktada şanslıyız, çünkü Türkiye’de bu noktada çok fazla zarar görmeyeceğiz. Geçen yıl Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısı 300 binlerde ve bu yıl 500 bin bekleniyordu. Bizi etkilemeyecek ama dünya turizmini etkileyecek düzeyde."dedi

 

Kaynak: (GBG) - Göller Bölgesi Gazetesi Editör: Hasan DEMİRKAN
 
Etiketler: GELENEKSEL, ŞUBAT, AYI, AKTOB, BULUŞMASI,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı