Haber Detayı
22 Temmuz 2019 - Pazartesi 21:51 Bu haber 11494 kez okundu
 
Yurtdışı borçlanması zorlaşıyor
Özkan Danışmanlık Sahibi Sigorta Uzmanı Serpil Özkan, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’den emeklilik haklarında yapılması istenilen değişikliklerle ilgili yeni yasa teklifi T.B.M.Meslisi’ne 8 Temmuz 2019 tarihinde sunulmuştur.
GÜNDEM -SİYASET Haberi


Torba kanun içinde bazı kanunlarda değişiklik yapılması istenilen teklife göre 3201 Sayılı Kanun kapsamında, yurtdışında bulunan Türk vatandaşlarının yurtdışında geçen sürelerinin Sosyal Güvenlik bakımından değerlendirilmesi hakkında kanunda;
a-) Borçlanma tutarının hesaplanmasına esas olan prim oranının %32 den % 45’e çıkarılması, Yani, 2019 yılı borçlanma günlük priminin 27,29 TL. den 38,39 TL. ye yükseltilmesi anlamına gelir.
b-) Borçlanılan sürelerin 5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olarak kabul edilmesi, Yani, borçlanmalar Türkiye’de bu tarihten önce kişi, hangi sigortalılık koluna tabi olursa olsun yurtdışı borçlanması 4.1.b. (Bağ-Kur) dan yapılacak ve Bağ-Kur kanunlarına göre emeklilik şartına tabi olacaktır.
c-) Türkiye’de sigortalılık başlangıç tarihinden önceki sürelerin borçlanılan sürelerinin Türkiye’deki sigortalılık başlangıç tarihinden geriye götürülen sürelere, Türkiye’de sigortalı olmayanların ise borçlarını tamamen ödedikleri tarihten geriye götürülen sürelerden tespit edilmesidir” dedi.

Kaynak: (GBG) - Göller Bölgesi Gazetesi Editör: Hüseyin GÖZTEPE
 
Etiketler: Yurtdışı, borçlanması, zorlaşıyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı