GÜNDEM - GENEL (DM) - DEMİRKAN MEDYA | Haber Girişi: 22.02.2022 - 14:25, Güncelleme: 25.02.2022 - 11:28

2. Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi Antalya'da Yapıldı

 

2. Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi Antalya'da Yapıldı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, Antalya'da Kundu Turizm Merkezindeki Nirvana Cosmopolitan Hotel'de yapıldı
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, seyahat hareketlerinin sınırlandırıldığı, uçuşların durdurulduğu süreçte turizm kadar yeme ve içme sektörünün de olumsuz etkilendiğini belirtti. Alınan tedbirler ve iş birliği neticesinde süreci daha ılımlı geçirdiklerini ifade eden Çorabatır, "Pandemi etkisinin yavaş yavaş geride kalması, ülkelerin seyahat kısıtlamalarını kaldırması, gastronomi gibi alternatif turizm çeşitlerinin bir anda devreye girecek olması ile bu yıl turizm rakamlarının yüzümüzü güldüreceği beklentisi içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıla oranla erken rezervasyon satışları, 2019 rakamlarına çok yaklaşacağımız konusunda bizi umutlandırıyor. 2021'i turizmde 30 milyon misafir, 24 milyar dolar gelirle kapattık, bu rakamların salgın sürecine göre başarılı olduğunu, yılı İspanya, İtalya gibi rakip ülkelere göre Türkiye'nin çok iyi durumda geçirdi. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik hala devam ediyor. İnşallah kısa sürede barışçıl bir şekilde biter. Biz de bundan çok da etkilenmeyiz. Ama biz bununla ilgili çalışmalarımızı, tedbirlerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılacak tüm stratejik hareketleri birlikte yapmaya başladık. Hemen onun tedbirlerini alıyoruz. Her 100 kişiden 25'i gastronomi için seyahat ediyor, bu rakamlar her yıl giderek artıyor. Turizmde en iyi geliri olan alan gastronomi. Ülkemize gelen ziyaretçiler de deniz, kum, güneş gibi klasik tatil anlayışının dışında farklı yeme ve içme faaliyetlerini tercih etmeye başladı, ülkemiz bu bakımdan çok zengin altyapıya sahip. Dünyada en iyi üç mutfak arasında Türk mutfağı da yer alıyor."dedi Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ,"Türkiye'de bulunan her iki yataktan biri  Antalya'da.Türkiye'ye gelen her 3 turistten biri Antalya'ya geliyor. Türkiye'de yapılan gecelemenin yaklaşık yüzde 55'i bu kentte yapılıyor. Bu nedenle Antalya turizmin başkenti.  Antalya'ya bin civarında bakanlık belgeli tesisimiz var ve bunun 420'si 5 yıldızlı otel. Dünyada en fazla ziyaretçi kabul eden 10 şehirden biri de Antalya. Kentte turizm alanında verilen hizmetin ve yiyecek içecek kalitesinin çok yüksek seviyede, bu durumun misafir memnuniyetini de daha üst sıralara taşıdı. Antalya'nın kaliteli hizmeti ile turizmde başarılı oldu. Antalya'yı artık gastronominin de başkenti dememiz lazım. Çünkü girdiğiniz her otelde muhteşem gastronomi örneği, muhteşem bir yiyecek içecek hizmetinin sunulduğu bir ortam var." dedi.  Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık da gastronominin turizmi geliştirecek en önemli alanlardan biri olduğunu söyledi.  
Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, Antalya'da Kundu Turizm Merkezindeki Nirvana Cosmopolitan Hotel'de yapıldı

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Turizm Gastronomisi Yatırımları ve Ağırlama Zirvesi FSUMMIT, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada, seyahat hareketlerinin sınırlandırıldığı, uçuşların durdurulduğu süreçte turizm kadar yeme ve içme sektörünün de olumsuz etkilendiğini belirtti. Alınan tedbirler ve iş birliği neticesinde süreci daha ılımlı geçirdiklerini ifade eden Çorabatır, "Pandemi etkisinin yavaş yavaş geride kalması, ülkelerin seyahat kısıtlamalarını kaldırması, gastronomi gibi alternatif turizm çeşitlerinin bir anda devreye girecek olması ile bu yıl turizm rakamlarının yüzümüzü güldüreceği beklentisi içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıla oranla erken rezervasyon satışları, 2019 rakamlarına çok yaklaşacağımız konusunda bizi umutlandırıyor. 2021'i turizmde 30 milyon misafir, 24 milyar dolar gelirle kapattık, bu rakamların salgın sürecine göre başarılı olduğunu, yılı İspanya, İtalya gibi rakip ülkelere göre Türkiye'nin çok iyi durumda geçirdi. Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik hala devam ediyor. İnşallah kısa sürede barışçıl bir şekilde biter. Biz de bundan çok da etkilenmeyiz. Ama biz bununla ilgili çalışmalarımızı, tedbirlerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapılacak tüm stratejik hareketleri birlikte yapmaya başladık. Hemen onun tedbirlerini alıyoruz. Her 100 kişiden 25'i gastronomi için seyahat ediyor, bu rakamlar her yıl giderek artıyor. Turizmde en iyi geliri olan alan gastronomi. Ülkemize gelen ziyaretçiler de deniz, kum, güneş gibi klasik tatil anlayışının dışında farklı yeme ve içme faaliyetlerini tercih etmeye başladı, ülkemiz bu bakımdan çok zengin altyapıya sahip. Dünyada en iyi üç mutfak arasında Türk mutfağı da yer alıyor."dedi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı ,"Türkiye'de bulunan her iki yataktan biri  Antalya'da.Türkiye'ye gelen her 3 turistten biri Antalya'ya geliyor. Türkiye'de yapılan gecelemenin yaklaşık yüzde 55'i bu kentte yapılıyor. Bu nedenle Antalya turizmin başkenti.  Antalya'ya bin civarında bakanlık belgeli tesisimiz var ve bunun 420'si 5 yıldızlı otel. Dünyada en fazla ziyaretçi kabul eden 10 şehirden biri de Antalya. Kentte turizm alanında verilen hizmetin ve yiyecek içecek kalitesinin çok yüksek seviyede, bu durumun misafir memnuniyetini de daha üst sıralara taşıdı. Antalya'nın kaliteli hizmeti ile turizmde başarılı oldu. Antalya'yı artık gastronominin de başkenti dememiz lazım. Çünkü girdiğiniz her otelde muhteşem gastronomi örneği, muhteşem bir yiyecek içecek hizmetinin sunulduğu bir ortam var." dedi.

 Antalya Büyükşehir Belediyesi Turizm Danışmanı Osman Ayık da gastronominin turizmi geliştirecek en önemli alanlardan biri olduğunu söyledi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gollerbolgesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.