DÜNYA - EKONOMİ (DM) - DEMİRKAN MEDYA | Haber Girişi: 09.02.2022 - 22:45, Güncelleme: 13.02.2022 - 19:30

TURİZMİ GİDER KRİZİ BEKLİYOR

 

TURİZMİ GİDER KRİZİ BEKLİYOR

ANSİAD 2022 yılı 3. Olağan Toplantısı '2022’de Türkiye ve Dünyada Turizm & Antalya Havalimanı Genişleme Projesi' konusunda Graphx Ajans Başkanı & ANSİAD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Necdet Alkandemir moderasyonunda gerçekleştirildi. ANSİAD Üyesi Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım San. Tic. A.Ş. Yön. Kur. Bşk. Hasan Ali Ceylan & ANSİAD Üyesi Fraport TAV Antalya Airport’un Direktörü Ercan Kuruçırak'ın konuşmacı olduğu toplantıya, ANSİAD üyesi iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, Isparta’da yaşanan elektrik kesintisinin çok ciddi bir krizin işareti olduğunu kaydederek, “2022 yılında dört gün boyunca Isparta’da elektrik kesintisi yaşandı, düşünebiliyor musunuz? Türkiye’nin ücra bir köşesi bile diyemeyeceğimiz bir şehirde insanlar mağdur durumda bırakıldı. Kendilerine ayrıca tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.'2022’de Türkiye ve Dünyada Turizm’ konusunda konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Üyesi Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım San. Tic. A.Ş. Yön. Kur. Bşk. Hasan Ali Ceylan, Türkiye’nin 2020 yılı sonu itibariyle 1 milyon 20 bin turizm işletme belgeli yatak kapasitesi olduğunu kaydetti. Türkiye’de turizme arz edilen yatağın yüzde 40’ını Antalya’nın karşıladığını dile getiren Ceylan, “Antalya Türkiye’ye varışı olan turistin yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor. Bu da bizim turizmimizin Nisan-Kasım arasında yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Aslında Antalya turizmi diğer aylarda da yolcu alıyor olsaydı 2019’daki 15 milyon yolcusu tahminen 20 milyonlara geliyor olacaktı” diye konuştu. 2022 yılında Türkiye ve Dünya’da birçok mal ve hizmetin fiyatının artmasına rağmen fiyatı artmayan ender şeylerden birinin seyahat ve konaklama olduğunun altını çizen Hasan Ali Ceylan, “Ciddi manada elektronikten emtiaya kadar her türlü ürünün fiyatı artarken turizmde fiyatların artmadığını görüyoruz. Bu şekilde devam etmesi halinde 2022 yılında turizmi ciddi manada bir gider krizi bekliyor” dedi.   Antalya Havalimanı’nın mevcut durumu hakkında bilgiler paylaşan Fraport TAV Antalya Airport Direktörü Ercan Kuruçırak, “Havalimanında 3 adet paralel pist, 4 terminal binası, 192 bin metrekare kapalı alan, 40 gate, 215 chech-in kontuarı, 118 pasaport kontrol ve 28 yolcu köprüsü yer alıyor” dedi. Antalya havalimanının uluslararası krizlere rağmen 2019 yılında 35,7 milyona ulaştığını belirten Kuruçırak, “En kritik yolcu azalışı 2020 yılında yüzde 72,7 ile ikinci olarak 2016 yılında yüzde 32,7 ile yaşandı. 2021 yılında toplam 21,9 milyon yolcu sayısına ulaşılmıştır. En yüksek yolcu sayısına ulaşılan 2019 yılındaki toplam yolcu sayısının yüzde 62 ’sine ulaşılmıştır” diye konuştu. Antalya Havalimanı işletme imtiyazı 7,25 milyar Euro bedel karşılığında 2051 yılına kadar 25 yıllığına Fraport AG ve TAV ortaklığı tarafından kazanıldığını kaydeden Kuruçırak, “Kargo alanları, tesisler ve apron gibi birçok alanda genişleme yapılması söz konusu” dedi. Toplantı, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Yönetim Kurulu üyesi Necdet Alkandemir’in, ANSİAD Üyesi Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım San. Tic. A.Ş. Yön. Kur. Bşk. Hasan Ali Ceylan & Fraport TAV Antalya Airport Direktörü Ercan Kuruçırak’a teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.  
ANSİAD 2022 yılı 3. Olağan Toplantısı '2022’de Türkiye ve Dünyada Turizm & Antalya Havalimanı Genişleme Projesi' konusunda Graphx Ajans Başkanı & ANSİAD Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Necdet Alkandemir moderasyonunda gerçekleştirildi. ANSİAD Üyesi Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım San. Tic. A.Ş. Yön. Kur. Bşk. Hasan Ali Ceylan & ANSİAD Üyesi Fraport TAV Antalya Airport’un Direktörü Ercan Kuruçırak'ın konuşmacı olduğu toplantıya, ANSİAD üyesi iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, Isparta’da yaşanan elektrik kesintisinin çok ciddi bir krizin işareti olduğunu kaydederek, “2022 yılında dört gün boyunca Isparta’da elektrik kesintisi yaşandı, düşünebiliyor musunuz? Türkiye’nin ücra bir köşesi bile diyemeyeceğimiz bir şehirde insanlar mağdur durumda bırakıldı. Kendilerine ayrıca tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.'2022’de Türkiye ve Dünyada Turizm’ konusunda konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Üyesi Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım San. Tic. A.Ş. Yön. Kur. Bşk. Hasan Ali Ceylan, Türkiye’nin 2020 yılı sonu itibariyle 1 milyon 20 bin turizm işletme belgeli yatak kapasitesi olduğunu kaydetti. Türkiye’de turizme arz edilen yatağın yüzde 40’ını Antalya’nın karşıladığını dile getiren Ceylan, “Antalya Türkiye’ye varışı olan turistin yüzde 30’una ev sahipliği yapıyor. Bu da bizim turizmimizin Nisan-Kasım arasında yoğunlaşmasından kaynaklanıyor. Aslında Antalya turizmi diğer aylarda da yolcu alıyor olsaydı 2019’daki 15 milyon yolcusu tahminen 20 milyonlara geliyor olacaktı” diye konuştu. 2022 yılında Türkiye ve Dünya’da birçok mal ve hizmetin fiyatının artmasına rağmen fiyatı artmayan ender şeylerden birinin seyahat ve konaklama olduğunun altını çizen Hasan Ali Ceylan, “Ciddi manada elektronikten emtiaya kadar her türlü ürünün fiyatı artarken turizmde fiyatların artmadığını görüyoruz. Bu şekilde devam etmesi halinde 2022 yılında turizmi ciddi manada bir gider krizi bekliyor” dedi.

 

Antalya Havalimanı’nın mevcut durumu hakkında bilgiler paylaşan Fraport TAV Antalya Airport Direktörü Ercan Kuruçırak, “Havalimanında 3 adet paralel pist, 4 terminal binası, 192 bin metrekare kapalı alan, 40 gate, 215 chech-in kontuarı, 118 pasaport kontrol ve 28 yolcu köprüsü yer alıyor” dedi. Antalya havalimanının uluslararası krizlere rağmen 2019 yılında 35,7 milyona ulaştığını belirten Kuruçırak, “En kritik yolcu azalışı 2020 yılında yüzde 72,7 ile ikinci olarak 2016 yılında yüzde 32,7 ile yaşandı. 2021 yılında toplam 21,9 milyon yolcu sayısına ulaşılmıştır. En yüksek yolcu sayısına ulaşılan 2019 yılındaki toplam yolcu sayısının yüzde 62 ’sine ulaşılmıştır” diye konuştu. Antalya Havalimanı işletme imtiyazı 7,25 milyar Euro bedel karşılığında 2051 yılına kadar 25 yıllığına Fraport AG ve TAV ortaklığı tarafından kazanıldığını kaydeden Kuruçırak, “Kargo alanları, tesisler ve apron gibi birçok alanda genişleme yapılması söz konusu” dedi.

Toplantı, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Yönetim Kurulu üyesi Necdet Alkandemir’in, ANSİAD Üyesi Ceylan İşletme İnşaat Turizm Yatırım San. Tic. A.Ş. Yön. Kur. Bşk. Hasan Ali Ceylan & Fraport TAV Antalya Airport Direktörü Ercan Kuruçırak’a teşekkür belgesi takdimiyle sona erdi.

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gollerbolgesigazetesi.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.