Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 17:42 Bu haber 10034 kez okundu
 
Anızını Yakma, Geleceğini Karartma
Tarımsal üretimde birim alandan daha fazla ve kaliteli verim almak amacıyla gerek üretim tekniklerinde gerekse makineli tarımda tarımsal faaliyetlerin önemli ivme kazandığı bilinmektedir. Verim artışının sürdürülebilirliği ise ancak doğaya zarar vermeyecek şekilde eldeki kaynakların bilinçli olarak kullanılması ile mümkündür. Bu kapsamda, hububat tarımında hasadı takiben toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik yapısına ve çevreye vereceği zarar göz önüne alınarak, anız yakılmasının önlenmesi yönünde gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.
GÜNDEM -SİYASET Haberi


1-Anız Yangınları ile "Toprağa Verilen Zararlar":

a-  Anızın  yakılması ile topraktaki  organik madde  yakılarak  yok  edilmektedir.  Zaten organik maddece fakir olan topraklarımızda bitkisel bir artık olan anızın yakılması ile organik madde giderek yok edilmektedir.

b-Sap ve anızın yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden karbon ve azotun kaybı da artmaktadır.

c-Anız  yakılmasının  diğer  bir  zararı  toprak yüzeyinde bulunan mikroorganizmaların ölmesidir. d-Anızların  yakılmasının  en  önemli  zararlarından  biriside,  toprağı su ve rüzgar erozyonuna daha hassas bir duruma getirmesidir.

2-Anız Yangınları İle "Çevreye-Ekonomiye ve Ülke Turizmine Verilen Zararlar":

a-Yanan anızların çıkardığı duman, koku ve isin verdiği zararlar,

b-Anız  yakılması ile  hasat  edilmeyen  ekili  ürünlerin,  bağ,  bahçe  ağaçları  ve  yabani hayvanların, yuva ve yavrularının yakılması, yaşama ortamlarının yok edilmesi,

c-Anızların  yakılması  sonucu  oluşan  duman  nedeniyle  karayollarında  görüş mesafesinin azalması ve zayıflaması neticesinde trafik kazalarının meydana gelmesi,            

 d-Hasat edilemeyen ürünlerin yanması,             

e-Tarım alet ve ekipmanları ile muhtelif iş makinelerinin yanması,            f- Sulama tesisi ve ekipmanlarının tahribi,             

g-Yerleşim birimlerinde yangın tehdidi,             

h-Haberleşme ile iletişim hatlarının zarar görmesi,             

 i-Hayvan otlatma alanlarının yok olması,              

j-Tarih ve tarih öncesine ait höyük, ören, tapınak gibi turizm yerlerinin zarar görmesi,

3-Anız Yangınları İle "Ormanlara" Verilen Zararlar:

Günümüzde  anız  yakmanın  görünen  en  büyük  zararı,  orman  yangınlarına  neden olmasıdır. Ormanlarımızın kıyısında olan buğday ve arpa tarlaları bu bakımdan büyük riskler taşımaktadır. Ülkemizde her yıl anız yangınları ile yakılan ve canlılar için yaşam kaynağı olan oksijen üreticisi binlerce dönüm ormanımız yanarak kül olmaktadır.  Anız  yakılmasının  engellenmesi ile, tarım topraklarında  faydalı mikroorganizmaların ölmesinin  engellenmesi,  toprak  erozyonu  ve  verim  kaybı  gibi  olumsuzlukların  ortadan kaldırılması,  çevredeki  ağaç,  çalı  ve toprak  üstü  canlılarla,  henüz  hasat  edilmemiş tarladaki ürünlere  zarar  verilmemesi,  havanın  kirlenmemesi,  anız  artıkları  ile  beslenen  yaban hayvanlarının  ölmelerine  ve  doğal  dengenin  bozulmasına  engel  olunması  ve  arazi  üzerinde bulunan  enerji  iletim  ve  haberleşme  hatlarının  zarar  görmelerinin  önlenmesi  vb. amaçlanmaktadır. Yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı anız ve yol kenarlarındaki kuru otları yakmak yanlış ve kanunen yasaktır. Yasaklara uymayanlar hakkında ilgili kurumlarca 2872 Sayılı Çevre Kanununun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacaktır. Buğday,  Arpa,  Çavdar,  Yulaf  vb  ekili  alanlarda  hasat  yapıldıktan  sonra  arta  kalan  Anızların Yakılması Isparta İli Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonunun aldığı karar ve  İl  Isparta Tarım ve Orman Müdürlüğünün 2020/1 sayılı Anız Yangınlarının Önlenmesi konulu Valilik Tebliği doğrultusunda kesinlikle yasaklanmıştır. Ormanlara  4  km  mesafede  ve  6831  sayılı  Orman  Kanunu  31  ve  32.  Maddeleri kapsamına giren Köy hudutları içinde anız ve benzeri bitki örtüsünü yakanların; 1 yıldan 3 yıla kadar hapis (110-2) ve adli para cezası ile cezalandırılacağı, ayrıca 2872 sayılı Çevre Kanunun 20. maddesinin l. bendi gereğince ‘‘Bu kanunun ek-l. maddesinin (c) bendine aykırı olarak anız yakanlara her dekar için 73.68 TL idari para cezası verilir. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda ceza 5 kat artırılır'' hükmü uygulanacaktır. 

Kaynak: (HM) - HABER MERKEZİ Editör: Hüseyin GÖZTEPE
 
Etiketler: Anızını, Yakma,, Geleceğini, Karartma,
Haber Videosu
Yorumlar
Öne Çıkanlar
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5
Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.
Haber Yazılımı